Altında kritik seviyeler neler?

ABD tarafında Fed’e yönelik belirsizliklerin hız kazanmasıyla beraber, altında da dalgalı seyir hakim oldu.

Gram altın tarihi seviyesi olan 2.532 TL’den satıcılı bir seyir başlatarak, makro ekonomik gelişmeler ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle 2.372 TL’ye kadar geriledi. Gram altın 10.05’te 2.402 TL’de zayıf hacimli bir şekilde hareketleniyor.

GRAM ALTINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Gram altının dinamitlerinden olan ons altın ve dolar kuru da bu düşüşte etkili olan faktörlerin başında yer aldı. Dolar kurunda son zamanlarda görülen karışık seyir ve ons altında ki geri çekilme ivmesi sebebiyle, değerli metalin karışık bir seyir sergilediği görülüyor.

Gram altında geçtiğimi günlerde yaşanan tarihi rekor seviyelerin sebebi ise jeopolitik gelişmeler örnek gösterilebilir. Orta Doğu’da gerilimin hız kazanması, güvenli liman olarak adlandırılan değerli metallerin fiyatını yukarı yönlü destekledi. Bu yaşanan gelişme ile birlikte gram altında tarihi rekor seviyeler test edildi.

ONS ALTINDA SON GELİŞMELER

Ons altında da dalgalı bir seyrin olduğu görülüyor. Ons altın 12 Nisan’da 2.431 dolar seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ancak yaşanan Orta Doğu’daki gelişmeler ve makro ekonomik veriler, ons altın tarihi zirvesinden etmişti.

Ons altın tüm bu gelişmeler ışığında bugün 10.05’te 2.314 dolar seviyesinde zayıf bir seyir sergiliyor. Ons altının kritik bölge olan 2.295 dolar seviyesine gerilemesi düşüşleri daha da tetikleyebilir.

ALTINI ETKİLEYEN ANA FAKTÖRLER

Altında öneli makro ekonomik gelişmeler arasında ABD kanadında yaşanan gelişmeler sıralanabilir. Dün ABD tarafında Fed faiz kararı toplantısı takip edildi. Fed beklentiler dahilinde faizler değişikliğe gitmeyerek faizi 23 yılın zirvesi olan yüzde 5,00 – 5,25 aralığında sabit bıraktı.

Beklendiği gibi şahin olmayan Fed Başkanı Powell, kararın ardından basın toplantısı düzenledi. Powell, Fed’in bir sonraki hamlesi olarak faiz artışı olasılığını masadan kaldırırken, faiz indirim zamanlaması için verileri takip edeceklerini ifade etti.

Bu hafta ayrıca ABD tarafında tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Bu Fed’in faiz kararını alma organları arasında bulunuyor. Açıklanacak olan bu veri piyasalar üzerinde hareketlilik oluşturabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir